ترکیب بندی تصویر در سینما و تلویزیون (تاریخ، زیبائی شناسی و قاب بندی تصویر قطع عریض)

ترکیب بندی تصویر در سینما و تلویزیون (تاریخ، زیبائی شناسی و قاب بندی تصویر قطع عریض)

ناشر: انجمن سینمای جوانان ایران
کد کتاب: stock
موجودی: در انبار
75,000 تومان
 
گروه سنی: بزرگسال
نویسنده: پیتر وارد
مترجم: حمیدرضا احمدی لاری
نوبت چاپ: اول - 1397
شابک: 9-08-6025-622-978
مشخصات: 442 صفحه، مصور، قطع وزیری، کاغذ تحریر، جلد شمیز


 
 
تصویر باید بتواند ساده و سرراست با مخاطب ارتباط برقرار کند و به «گفتار متنی» که می‌خواهد اهمیت موضوع را روشن سازد نیاز نداشته باشد. یک نمای کامل و درست محتوای روشنی دارد و در آن همه عناصر بصری درون قاب به نحوی آرایش یافته‌اند که ارتباط روشنی را با مخاطب ممکن سازد. ترکیب‌بندی تصویر بر نحوه ادراک آن تاثیر دارد و تماشاگر نباید در درک هدفی که نما برای آن گرفته شده سردرگم و  گیج شود.
حرکت دوربین، زوم و تغییر زاویه دید، تنوع و تغییر مداومی در تصویر ایجاد می‌کند. برخی از تصاویر دلپذیر و جذاب‌اند، اما بعضی دیگر چیزی نیستند جز قاب‌بندی‌های کسل‌کننده و قطعات سردرگم و گیج‌کننده‌ای از واقعیت در حال گذر. این تفاوت از کجا منشأ می‌گیرد؟ میان تصویری روی پرده که به تماشاگر لذت می‌دهد، و تجسم بی‌روح و پیش‌پاافتاده «تکه‌ای» از جهان چه تمایزی وجود دارد؟
ترکیب‌بندی تصویر یکی از مولفه‌های فیلم یا تلویزیون است که توجه تماشاگر را به خود می‌کشاند و ذهن او را درگیر می‌سازد.
ترکیب‌بندی درست، کمک می‌کند که ذهن بیننده، اطلاعات دریافتی را صحیح‌تر سازمان دهد . ترکیب‌بندی درست بر عناصری تاکید می‌کند مثل گروه‌بندی‌ها، الگو، اشکال دو بعدی و سه بعدی که به تماشاگر امکان می‌دهد به روشنی و به راحتی تصویر را «بخواند». اگر در پیمایش چشم بیننده بر روی تصویر خللی وارد شود، یا اگر در قاب تصویر مناطقی باشند که حرکت چشم بیننده را متوقف سازند، تماشاگر بطور ناخودآگاه احساس ناخوشایندی را تجربه می‌کند و در بدترین حالت، توجه بیننده از اثر کاملا منحرف می‌شود...
تعداد: افزودن به سبد خرید
شناختن این که ذهن چطور مولفه‌های بصری را با هم دسته‌بندی می‌کند ابزاری ارزشمند در ترکیب‌بندی تصویر است...