معناشناسی سکوت (در قرآن و روایات)

معناشناسی سکوت (در قرآن و روایات)

ناشر: جیکا
کد کتاب: J-45
موجودی: در انبار
30,000 تومان
 
گروه سنی: بزرگسال
نویسنده: زهرا برندک
نوبت چاپ: اول - 1398
شابک: 2-61-8328-600-978
مشخصات: 160صفحه، قطع رقعی، کاغذ تحریر


سکوت یکی از راه‌های نورانی شدن قلب و تقویت فکر و اندیشه است و کنترل زبان یا سکوت درواقع نوعی تزکیه و مهار طغیان‌های نفسانی به شمار می‌رود. این دو مؤلفه، یعنی «تقویت فکر و اندیشه» و «نورانی شدن قلب»، خود از عوامل مهم و زمینه‌سازِ دریافت علم حقیقی است؛ پس سکوت نقش زمینه‌سازی را در تعلیم و تربیت ایفا می‌کند و زمینه‌ی دریافت علم حقیقی را مهیا می‌کند. همچنین، سلامت عقل در سکوت بیانگر این واقعیت است که «سکوت» راهکاری برای برقراری تعادل در سخن گفتن و نیز یکی از راه‌های خویشتنداری است که به آن «حلم» نیز گفته می‌شود.
پژوهش حاضر شامل سه فصل است. فصل اول، به بیان مسأله و بررسی مفاهیم واژگان مرتبط با سکوت می‌پردازد. فصل دوم به مفهوم‌شناسی واژگان سکوت، صمت، خمود، انصات در آیات و روایات اختصاص یافته و فصل سوم نیز به مفهوم‌شناسی واژگان نفی تکلم (لاتکلم)، نفی سخن گفتن (لاتقل) و نگه‌داشتن زبان (لا تحرک به لسانک) در آیات و روایات می‌پردازد. در نهایت جداول‌ عناوین، آیات و روایات آورده شده و پس از بیان نتیجه‌‌ی کلی، به ذکر منابع مورد استفاده پرداخته شده است.
 
تعداد: افزودن به سبد خرید
تمام خیر در سه خصلت است: نظر، سکوت، کلام...
نویسنده 

زهرا برندک فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد الهیات و معارف اسلامی، سال‌ها در حوزه‌ی آموزش و پژوهش علوم قرآنی مشغول تدریس بوده و هفت طرح قرآن‌پژوهی وی در سال‌های متمادی (96-1393) برنده‌ی جوایز متعدد استانی و کشوری شده است. از دیگر فعالیت‌های وی می‌توان به موارد زیر ذیل اشاره کرد: عضو شورای مشورتی سازمان سما، عضو کارگروه تخصصی قرآن سازمان سما، داور مسابقات قرآن (جشنواره‌های قرآنی)، طراح سؤال مسابقات استانی و کشوری