هنر چگونه می تواند زندگی شما را دگرگون کند (درمان با هنر)

هنر چگونه می تواند زندگی شما را دگرگون کند (درمان با هنر)

ناشر: نظر
کد کتاب: stock
موجودی: در انبار
80,000 تومان
نویسنده: آلن دوباتن ـ جان آرمسترانگ
مترجم: گلی امامی

گروه سنی: بزرگسال
نوبت چاپ: ششم- 1398

مشخصات:  280صفحه، مصور رنگی، کاغذ بالک، قطع وزیری، جلد نرم
شابک: 3-12-1522-600-978

 
هنر، مانند هر ابزار دیگری، این توانایی را دارد که قابلیت‌های ما را از آنچه طبیعت به ما داده، فراتر برد. هنر می‌تواند برخی نقطه‌ضعف‌های مادرزادی ما را جبران کند و در این مورد بیشتر منظور نقطه‌ضعف‌های ذهنی است نه جسمانی، نقطه‌ضعف‌هایی که می‌توانیم آنها را ناشی از تزلزل‌های روانی بدانیم. این کتاب اشاره دارد به این‌که هنر به‌طور اعم (حتی طراحی، معماری و صنایع‌دستی) وسیله‌ای درمانی است که می‌تواند مخاطبش را راهنمایی کند، تسکین دهد و او را برانگیزد و از او انسان بهتری بسازد.
 
هنر به چه کار می‌آید؟
جهان مدرن برای هنر اهمیت بسیاری قائل است، به اهمیت مفهوم زندگی. شاهد این دیدگاهِ متعالی را می‌توان در افتتاح موزه‌های جدید، اختصاص منابع مالی دولت‌ها در جهت تولید و عرضه‌ی هنر، شوق سردمداران و حامیان هنر برای دستیابی بیشتر به آثار هنری (به‌خصوص به نفع کودکان و اقلیت‌ها)، اعتلای رشته‌های هنری دانشگاه‌ها و قدردانی از بازار هنرِ تجاری، مشاهده کرد.
با وجود این، برخورد ما با هنر همیشه به آن خوبی که باید باشد نیست. احتمال دارد از موزه‌ای معروف و خوشنام خارج شویم و احساس سرخوردگی، حتی شگفتی و عدم‌رضایت کنیم و از خود بپرسیم چرا آن تجربه تکان‌دهنده‌ای که انتظارش را داشتیم رخ نداد. طبیعی است که خود را سرزنش کنیم و گمان بریم که مشکل احتمالاً ناشی از بی‌دانشی و نداشتن احساس در ما بوده است.
در کتاب حاضر به این نکته می‌پردازیم که مشکل ربطی به مخاطب ندارد بلکه به روش آموزش، فروش و عرضه هنر توسط سازمان‌ها و مؤسسات هنری بستگی دارد. از آغاز قرن بیستم، ارتباط ما با هنر رو به ضعف گراییده، علتش هم بی‌توجهی اساسی و نهادینه شده در طرح این مسئله است که هنر به چه کار می‌آید؟ در نهایتِ بی‌انصافی، با این پرسش، بی‌حوصله، نسنجیده و غیراخلاقی برخورد شده است...
تعداد: افزودن به سبد خرید
مهم ترین آموزش ها لزوماً پیچیده‌ترین‌ها نیستند؛ درواقع، احتمالاً بیش از حد ساده‌اند...

نویسنده:


 
اَلَن دو باتن، نویسنده، فیلسوف و مجری تلویزیون فرانسوی ساکن بریتانیا است. کتاب‌های او موضوعات مختلفی را به شیوه‌ای فلسفی و با تأکید بر ارتباط آن با زندگی روزمره بررسی می‌کند. وی همچنین، در سال ۲۰۰۸ یکی از اعضای هیئت مؤسس سازمان جدید آموزشی با نام «مدرسه زندگی» بود. دو باتن دوره دکترای فلسفه را در دانشگاه هاروارد آغاز کرد ولی برای نوشتن کتاب‌های فلسفی به زبان ساده، آن را نیمه‌کاره رها ساخت. مهم‌ترین کتاب‌های الن دو باتن، «تسلی‌بخشی‌های فلسفه»، «هنر سیر و سفر» و «پروست چگونه می‌تواند زندگی شما را دگرگون کند»، نام دارند.

مترجم:
گلرخ ادیب محمدی که به نام گلی امامی شناخته می‌شود (زاده ۱۶ تیر ۱۳۲۱) نویسنده، مترجم و فعال فرهنگی است.
او در سال ۱۳۲۱ در تهران متولد شد. به واسطه شغل پدر در شهرهای مختلفی زندگی کرد و دیپلم خود را در دبیرستان ۲۱ آذر اصفهان گرفت. سپس به تهران نقل مکان کرده و در دانشکده هنرهای تزئینی تهران به تحصیل می پردازد. سپس به اصرار پدر به آلمان رفته و در مدرسه مترجمی اشمیت مشغول به تحصیل می‌شود. ۲ سال بعد، یعنی در سال ۱۳۴۴ (۱۹۶۵) برای تکمیل دوره تحصیلش در آلمان به انگلستان عزیمت کرده و همان‌جا با کریم امامی ازدواج می‌کند و پس از ازدواج راهی ایران می‌شود.
او آثار ترجمه و تألیف متعددی دارد که از آن جمله می توان به ترجمه  «دختری با گوشواره های مروارید» و «حباب شیشه ای» اشاره کرد.
امامی در دهه ۷۰ و ۸۰ خورشیدی، اداره کتاب‌فروشی «زمینه» را برعهده داشته است.