مفاهیم و رویکردها در آخرین جنبش های هنری قرن بیستم

مفاهیم و رویکردها در آخرین جنبش های هنری قرن بیستم

ناشر: نظر
کد کتاب: stock
موجودی: در انبار
55,000 تومان

​گروه سنی: بزرگسال
نویسنده: ادوارد لوسی اسمیت
مترجم: دکتر علیرضا سمیع‌آذر
نوبت چاپ: هجدهم- 1398
شابک: 6-409-699-964-978
مشخصات:  295صفحه، مصور رنگی، گلاسه،قطع وزیری، جلد نرم
 
هنگامی که نخستین نوشتار این کتاب در سال 1969 انتشار یافت، جنبش‌های هنری پس از جنگ جهانی دوم بسیار تثبیت‌شده و قوام‌یافته به نظر می‌رسیدند. آن نوشتار در واقع شرحی بود بر نظریه‌ها و رویکردهایی که برای سال‌های متمادی در لوای سبک‌های شناخته شده هنری کاملاً جا افتاده و پذیرفته شده بودند. با وجود آن‌که بسیاری از مطالب کتاب در نگارش اولیه تازه بودند، لیکن ساختار بحث و تحلیل هنری و تاریخی ارائه شده انصافاً چندان نو و بدیع به نظر نمی‌رسید. اکنون آن نحوه تحلیل و طبقه‌بندی رویدادهای هنری ممکن است ضعیف، ناکافی و حتی پر از اشتباه تفسیر شود. به بیان دیگر این تصور که هنرمندان نیمه دوم قرن و آثارشان را به راحتی می‌توان در زیرمجموعه سبک‌ها و یا جنبش‌های تعریف‌شده هنری __ بدون توجه به زمینه‌ها، ارتباطات اجتماعی و از آن مهم‌تر موضوع و محتوای کارشان __ طبقه‌بندی کرد، امروزه تصوری است سطحی که می‌تواند منشأ بسیاری از مغالطه‌ها باشد.
همچنان که به اواخر قرن بیستم نزدیک می‌شویم، جهان هنر معاصر به تدریح تحولی اساسی در طرز تلقی‌ها نسبت به هنر پیشرو، و به طور کلی پیشگامی در هنر، را شاهد بوده است. این تحول تا بدانجا پیش می‌رود که امروزه واژه «آوانگارد» اگر نگوییم معنی سابق خود را از دست داده، دست کم جایگاه کم‌اهمیت‌تری در واژگان نقد هنر معاصر پیدا کرده است...
 
آنچه در کتاب می‌خوانید:
1. سبک در محتوا
2. اکسپرسیونیسم انتزاعی
3. چشم‌انداز اروپا
4. انتزاع‌گرایی پسانقاشانه
5. پاپ، محیط و رویدادها
6. تندیس‌های انتزاعی، هنر مینیمال و هنر مفهومی
7. هنر بی‌پیرایه، پسامینیمالیسم و میراث آن
8. گرایش‌های جدید اکسپرسیونیستی در دهه 1980
9. هنر امریکا در دهه 1980
10. هنر موضوع‌گرا: هنر افریقایی ـ امریکایی و هنر فمینیست
تطابق‌های تاریخی
تعداد: افزودن به سبد خرید
نویسنده:


ادوارد لوسی اسمیت، شاعر، مورخ، منتقد هنری و یکی از مهم‌ترین صاحب‌نظران برجسته هنر معاصر جهان به شمار می‌رود. او در سال 1933 در جامائیکا تولد یافته و از سن 13 سالگی به انگلستان مهاجرت و بعدها به ملیت انگلیسی درآمد. اسمیت فارغ‌التحصیل دانشگاه اکسفورد در رشته تاریخ معاصر بوده و تاکنون بیش از یکصد کتاب در زمینه‌های مختلف هنری به رشته تحریر درآورده است. او یکی از پرکارترین و موفق‌ترین نویسندگان معاصر به شمار می‌آید که برخی از آثارش در تیراژ بیش از 250 هزار نسخه به چاپ رسیده است. از جمله معروف‌ترین تألیفات او کتاب حاضر و نیز کتب دیگری همچون «دائره‌المعارف واژگان هنری»، «هنرهای تجسمی در قرن بیستم»، «هنر امروز» و «هنر آمریکای لاتین در قرن بیستم» است که همگی به عنوان کتب مرجع هنری در سطح جهانی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
این نویسنده کتب متعددی در زمینه‌های صنایع دستی، طراحی صنعتی، مبلمان، گل‌آرایی، و نیز آثار هنرمندان معاصر اروپایی و امریکایی به نگارش درآورده که اکثر آنها تا کنون به زبان‌های فرانسوی، ایتالیایی، اسپانیایی، پرتقالی، آلمانی، هلندی، سوئدی، نروژی، عربی، کره‌ای و چینی ترجمه و چاپ شده‌اند.
ادوارد لوسی اسمیت تاکنون در کشورهای بسیاری سخنرانی‌هایی در موضوعات مختلف هنری ایراد کرده و سال‌ها به عنوان صاحب‌نظر و منتقد هنری در میزگردهای شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی شرکت داشته است. او همچنین به‌طور مستمر مقالاتی در باب هنر معاصر جهان و هنرمندان پیشرو در روزنامه‌ها و مجلات معتبر انگلیسی و اسپانیایی درج کرده است.