پنج نمایشنامه عروسکی

پنج نمایشنامه عروسکی

ناشر: موسسه فرهنگی هنری نوروز هنر
کد کتاب: out
موجودی: موجود نمی باشد
12,000 تومان
 نویسنده: فدریکو گارسیا لورکا گروه سنی: بزرگسال
مترجم: جواد ذوالفقاری ـ نازنین نوذری نوبت چاپ: دوم- 1394
شابک: 1-16-7109-964-978 مشخصات: 294 ص، قطع رقعی، جلد نرم

آه شقایق قرمز که بر سراسر چمن‌زار می‌نگری!
می‌خواستم هم‌چون تو زیبا باشم!
جامه‌ی گلگونت را بر آسمان نقش می‌زنی و
شبنم سحرگاهی را اشک می‌ریزی.

...
بوسه‌های من شیرینی ملایم آتشی را دارند
که در آن شوق بی‌همتای من جان گرفته است؛
و تا هنگامی که مرا به گور ببرند
این قلب برای تو خواهد تپید...
تعداد: افزودن به سبد خرید
بوسه‌های من شیرینی ملایم آتشی را دارند...
 
نویسنده   مترجم
 
فدریکو گارسیا لورکا، نویسنده و شاعر اسپانیایی در ۵ ژوئن ۱۸۹۸ در دهکده‌ای در جلگه گرانادا، زاده شد.پدرش خرده مالک مرفه و مادرش فردی متشخص و فرهیخته بود. او نخستین سال‌های زندگی را در روستاهای غرناطه؛ پایتخت باستانی اسپانیا، شهر افسانه‌های کولیان و آوازهای کهنه می‌گذراند. شاید از این روی و به خاطر بیماری فلج که تا ۴ سالگی با او بود و او را از بازیهای کودکانه بازداشت، فدریکوی کودک به داستان‌ها و ترانه‌های کولی رغبت فراوانی پیدا می‌کند، آنچنان‌که زمزمه این آوازها را حتی پیش از سخن گفتن می‌آموزد. این فرهنگ شگرف اسپانیایی کولی است که در آینده در شعرش رنگ می‌گیرد.
او بعدها به گرانادا نقل مکان می‌کند و تا زمان راهیابی به دانشگاه از آموزش پسندیده با طبقه اجتماعی‌اش برخوردار می‌شود  ولی هر گز تحصیل در دانشگاه را به پایان نمی‌رساند، چه در دانشگاه گرانادا و چه در مادرید. و در همین سال‌هاست که در Residencia de Etudiante مادرید ـ جایی برای پرورش نیروهایی با افکار لیبرالی ـ اشعار لورکا بر سر زبان‌ها می‌افتد .
از جمله آثار او می‌توان به «باورها و چشم‌اندازها»، «دوران نحس پروانه‌ها»، «کتاب اشعار»، «ترانه‌ها»، نمایشنامه «ماریانا پیندا»، «ترانه‌های کولی»، «شاعر در نیویورک»، «یرما»، «همسر حیرت‌آور»، «چنین که گذشت این پنج سال»، «ترانه‌های کانته خوندو»، «عروسی خون»، «خانه برنارد آلبا»، «شاعر در نیویورک»، «احساسات و پروانه»، «زاری برای مرگ یک گاوباز» اشاره کرد.
فدریکو گارسیا لورکا در ۱۹ آگوست ۱۹۳۶، در گرانادا چشم از جهان فروبست.
 
جواد ذوالفقاری، نویسنده،‌ کارگردان، مترجم و مدرس دانشگاه و از فعالان تئاتر عروسکی بود که در سال 1331 در همدان چشم به جهان گشود و سال‌ها در حوزه‌ تئاتر عروسکی مشغول نگارش، ترجمه و کارگردانی بود.
از جمله فعالیت‌های او می‌توان به نمایش‌های «علی‌بابا و چهل دزد بغداد»، «دوستان الماس»،‌ «بز زنگوله پا»، «کدو قلقله‌زن»، «سیاوش»، «فرنگیس»، «خرمشیر» اشاره کرد.
ذوالفقاری همواره متون و داستان‌های کهن ایرانی را دستمایه خلق آثار خود قرار می‌داد. وی نمایش «بازی پسر و گرگ» را در رپرتوار کودک و نوجوان سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران اجرا کرد.
وی در اردیبهشت سال 1390 براثر بیماری درگذشت.