بازی پسر و گرگ

بازی پسر و گرگ

ناشر: موسسه فرهنگی هنری نوروز هنر
کد کتاب: stock
موجودی: موجود نمی باشد
10,000 تومان
نویسنده: جواد ذوالفقاری ـ شادی پورمهدی گروه سنی: بزرگسال
تصویرگر: فرشید شفیعی نوبت چاپ: اول - 1383
شابک: 3-11-9017-964 مشخصات: 72 صفحه، قطع رقعی، مصور، سیاه و سفید
   
 
نمایشنامه‌های عروسکی
براساس قصه‌های ایرانی
 
"قهرمانی که حق خود را از یک غاصب می‌گیرد" یکی از موضوعات بسیار رایج و شناخته شده در فرهنگ‌های متفاوت جهان است. همین عبارت و استقبال عمومی از این‌ نوع نمایش‌ها نشانگر آن است که موضوع آن از کشمکش لازم برخوردار است و می‌تواند تبدیل به نمایشنامه شود.  بازی پسر و گرگ از این دست است و هویت ملی داشته و کاملاً ایرانی است. او قوزی است و بسیار متفاوت از هر انسان عادی. حالت‌ها و خصوصیاتش شرقی است، به‌خصوص فرمانبرداری از مادر به شکلی خاص و ویژه. درونگرایی شرقی، کوتاه سخن گفتن و لجباز بودن، او را شرقی‌تر می‌کند و ایرانی‌تر. گرچه عیبی دارد، نقصی دارد، قوزی است، اما این عیب در نمایشنامه حسنی می‌شود برای گذاشتن و پنهان کردن گرگ، روباه و رودخانه و سرانجام...
این نمایشنامه، نسبت به نمونه‌های پیشین، در اساس بیشترین ویژگی کار عروسکی را دارد.
مجموعه نمایشنامه‌های عروسکی موسسه فرهنگی ـ هنری نوروز هنر بیش از 30 بار در سالن‌های مختلف کشور به نمایش درآمده است.
تعداد: افزودن به سبد خرید
باید یه کاری می‌کردم تا یه جوری از شر این گرگ پیر خلاص شم یا نه؟ خب، تنها راهش همین بود که...
 
نویسنده    
   
جواد ذوالفقاری، نویسنده،‌ کارگردان، مترجم و مدرس دانشگاه و از فعالان تئاتر عروسکی بود که در سال 1331 در همدان چشم به جهان گشود و سال‌ها در حوزه‌ تئاتر عروسکی مشغول نگارش، ترجمه و کارگردانی بود.
از جمله فعالیت‌های او می‌توان به نمایش‌های «علی‌بابا و چهل دزد بغداد»، «دوستان الماس»،‌ «بز زنگوله پا»، «کدو قلقله‌زن»، «سیاوش»، «فرنگیس»، «خرمشیر» اشاره کرد.
ذوالفقاری همواره متون و داستان‌های کهن ایرانی را دستمایه خلق آثار خود قرار می‌داد. وی نمایش «بازی پسر و گرگ» را در رپرتوار کودک و نوجوان سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران اجرا کرد.
وی در اردیبهشت سال 1390 براثر بیماری درگذشت.