مکس پدیا

مکس پدیا

ناشر: چاپ و نشر بازرگانی
کد کتاب: check
موجودی: در انبار
77,000 تومان
نویسنده: مهرداد جمال ارونقی گروه سنی: بزرگسال
شابک: 4-548-468-964-978 نوبت چاپ: ششم- 1398
مشخصات: قطع وزیری، جلد شمیز، 270 صفحه  
 
تجارت کالا یعنی خرید و فروش کالا و وقتی با خارج صورت می‌گیرد، تجارت خارجی یا به مفهوم واردات و صادرات بکار می‌رود. انجام یک معاملۀ خارجی به غیر از مرحلۀ اول (پیدا کردنِ فروشندۀ مناسب) و مرحلۀ آخر (پیدا کردنِ خریدار مناسب) که تخصص‌های خاصِ خود را می‌طلبد، مابقی، طیف وسیعی از اقدامات و مراحل را شامل می‌شود که انجام آن‌ها مستلزم داشتن اطلاعات بازرگانی، تجاری و گمرکی است. بدیهی است این روند تا حدودی زمان‌بر و دارای مخاطراتِ بالنسبه زیادتر نسبت به تجارت داخلی است.
«مکس پدیا»، کلیاتی راجع به این مسأله ارائه می‌دهد که می‌تواند راهنمائی برای دست‌اندرکاران تجارت خارجی باشد. بدیهی است وقوف کامل به هر یک از این مراحل به‌ویژه در موارد اختلاف از عهدۀ یک فرد و یا گنجاندن در یک کتاب، غیر ممکن است. در این کتاب سعی گردیده‌است مراحل یک معاملۀ بازرگانی از یافتن فروشنده تا انجام ثبت سفارش و ورود کالا به گمرک و ترخیصِ آن در چهار قسمت به شرحِ زیر مورد بررسی قرار گیرد:
قسمت اول _ کلیاتی راجع به ثبت سفارش و افتتاح اعتبار تا رسیدن کالا به گمرک
قسمت دوم _ انجام تشریفات گمرکی و ترخیص کالا از گمرک
قسمت سوم _ ارائه برخی از مواد قوانینِ امور گمرکی و مقررات صادرات و واردات مرتبط با بحث‌های مطروحه
قسمت چهارم _ معرفی برخی از کنوانسیون‌ها، سازمان‌ها و اصطلاحات بین‌المللی مرتبط با گمرک و تجارت

این مجموعه به دو دلیل متفاوت‌ از سایر متونِ مشابه است:
اولاً -  مؤلفِ کتاب «جناب آقای ارونقی» در تدوین این کتاب تئوری و عمل را با ظرافت خاص به هم آمیخته‌است. ازطرفی، ایشان سال‌ها در سطوحِ مختلفِ فنی، مدیریتی و تصمیم‌گیری در بزرگترینِ گمرک کشور یعنی گمرک شهید رجائی بندرعباس (که بیش از نیمی از واردات و صادرات کشور را پوشش می‌دهد) فعالیت داشته و به قولِ معروف از نزدیک دستی بر آتش داشته‌اند و از سوی دیگر، یکی از مدرسین معتبر و مطلع در این رشته‌ها می‌باشند که نتایج و دستاوردهای تدریسِ ایشان گواه این مدعاست.

ثانیاً -  متونِ تدوینی تا حدود زیادی جامعِ فعالیت‌های مرتبط با امر «زنجیرۀ عرضۀ تجارت بین‌المللی» را دربرمی‌گیرد؛ لذا هر فردی به فراخورِ نیاز و نوع فعالیتش می‌تواند پاسخ سؤالات خود را درآن بیابد و از این روست که می‌توان آن را به‌عنوان یک کتابِ مرجع در رشتۀ امور گمرکی معرفی نمود؛ ضمن آنکه حتی المقدور از آخرین متون و دستاوردهای علمیِ روز استفاده شده و ذکرمنابع و مصادرِ مباحث، دسترسیِ مخاطب را به اصل متون برای مطالعات دقیق‌تر میسر می‌سازد.
تعداد: افزودن به سبد خرید
خرید خارجی از انتخاب کالا و فروشنده تا خرید و رسیدن آن به گمرک و ترخیص، روند پیچیده‌ای است که ​...

نویسندهمهرداد جمال ارونقى (مکس) دریکى از سردترین روزهاى آخرین فصل سال و در یکى از سردترین شهرهاى کشور چشم به جهان گشود. وی پس از اتمام تحصیلات متوسطه، برای ادامه تحصیل به پایتخت مهاجرت کرد و با رتبه ممتاز، موفق به اخذ  لیسانس در رشته امور گمرکى گردید. سپس، به‌دلیل عدم وجود مقاطع تحصیلی بالاتر در این رشته، تصمیم گرفت برای به کاربستن کاربردى و عملى آموخته‌هایش، از سال 1379 در گمرک شهیدرجایی بندرعباس (بزرگ‌ترین گمرک کشور) به‌کار مشغول شد و دیری نپایید به‌عنوان جانشین معاون فنی آن گمرک، سرگرم پرداختن به امور محوله شده و با جدیت تمام در این زمینه کوشید، به‌نحوى‌که از اولین سال‌هاى حضورش در گمرک شهید رجایی، برای شرکت در اجلاس فنی سازمان جهانى گمرک، به بروکسل اعزام شد. وی بارها به‌عنوان کارمند نمونه و برگزیده استانى و کشورى موفق به کسب جوایز و تقدیرنامه‌هاى متعددى از مسئولان کشورى و لشکرى شده است.
ارونقی در کنار کار در گمرک، به تدریس در دانشگاه مشغول بوده و خود نیز مجدداً تحصیل را __ این‌بار در رشته حقوق __ آغاز کرد و پس از کسب رتبه برتر در مقطع لیسانس، با معدل ٢٠ مقطع کارشناسی ارشد خود را پشت سر گذاشته و هم‌اکنون به‌عنوان کاندیداى مقطع دکترا  با رتبه ممتاز ، در انتظار دفاع از رساله خود در این مقطع است.
نامبرده در رسته شغلی خود، ظرف چند سال فعالیت مداوم در گمرک شهید رجایى، پله‌هاى ترقى را پیموده و به عنوان جوان‌ترین مدیرکل بزرگ‌ترین و مهم‌ترین گمرک کشور برگزیده شد.  او بعدها، با توجه به حذف پست سازمانى‌اش ، از گمرک استعفا داده و از این سازمان فاصله گرفته و موسسه‌ای حقوقى تأسیس کرد تا بتواند با تلفیق حقوق و تجارت، در این زمینه فعالیت کند . فعالان اقتصادى ، صاحبان کالا و ترخیص کاران گمرک از ایشان به‌عنوان فردی تکنیکال و فنى یاد مى‌کنند که تسلط بی‌حد و حصرش به طبقه‌بندى کالاهای گمرکی، یکى از وجوه تمایز وى با دیگران است. از این‌رو، اصلى‌ترین اثر وى «مکث در مکس» نام دارد که درباره طبقه‌بندى کالاهای گمرکی به رشته تحریر درآمده است .
«مکس پدیا» یکى دیگر از آثار وى به‌شمار مى رود که به تشریفات گمرکى اختصاص دارد. این کتاب ظرف یک ماه به چاپ سوم رسید و به‌دلیل بدیع بودن نامش (مکس) ، از وى به نام مستعار «مکس» یاد مى‌شود. از دیگر آثار وى مى‌توان به «مکس ویندو»، «مکس لا»، «مالیه عمومى»، «گزارشی از جنوب» و .... اشاره کرد.
ارونقی در سال‌های اخیر به تدریس دروس امور گمرکى برای داوطلبان آزمون کارگزارى گمرکى (حق‌العمل‌کارى) مشغول است و کمتر داوطلبی است که در دوره‌هاى آموزشى‌اش شرکت کرده و در آزمون پذیرفته نشده باشد. به همین جهت، اکثر کارگزاران گمرکى دو دوره اخیر، موفقیت خود را مرهون تدریس و برنامه‌ریزى دقیق وى مى‌دانند.
وى علاقه وافرى به سفر دارد تا جایى که به بسیارى از کشورهای آسیایی، اروپایی و افریقایی سفر کرده و لحظات حضورش را در این کشورها ثبت کرده است.
Email: max.inmax@yahoo.com
Insta: mehrdad_arvanaghi