طرح اجمالی فلسفه اسپینوزا

طرح اجمالی فلسفه اسپینوزا

ناشر: نی
کد کتاب: check
موجودی: در انبار
40,000 تومان
نویسنده: ارول ای. هریس گروه سنی: بزرگسال
مترجم: سید مصطفی شهرآیینی نوبت چاپ: سوم - 1396
شابک: 8-160-185-964-978 مشخصات: 262صفحه، قطع رقعی
 
اسپينوزا، چنانکه دانستيم، می‌گويد بهترين روش از تصوری حقيقی آغاز می‌شود «و ما چنين تصوري را داريم». داشتن تصور حقيقی همانا علم به داشتن اين تصور و علم به حقيقي‌بودن آن است؛ زيرا حقيقت، معيار خود است و نيازمند هيچ نشانه بيرون از خود نيست. دکارت بر آن بود که نشانه تصور حقيقی، وضوح و تمايز است (عبارتي که تا به امروز همچنان مبهم است)، و اسپينوزا با آن‌که اين توصيف را درباره تصور حقيقی مي‌پذيرد، «تمامیت» را هم به آن می‌افزايد؛ او تمامیت را به «برخورداری از همه ويژگی‌ها و نشانه‌های ذاتی [در مقابل عرضی] يک تصور حقيقی» تعريف می‌کند. ويژگی ديگر تصور حقيقی، مطابقت با متصور يا متعلق است که اسپينوزا اين را ويژگی عرضی می‌داند. بنابراين مشخصه راستين حقيقت، بداهت است؛ زيرا اگر تصوری، حقيقی است، حقيقی‌بودنش از خود آن ــ يعنی به‌ بداهت ذاتی ــ معلوم است...
تعداد: افزودن به سبد خرید
بدن آدمی جز یک حالت متناهی امتداد نیست که در مواجهه با بی‌شماری از اجسام دیگر قرار داد که به شیوه‌های گوناگون بر آن تأثیر می‌گذارند...
 
نویسنده
 
  مترجم
 
 

ارول هریس (19 فوریه 1908 ـ 21 ژوئن 2009) فیلسوف معاصر افریقای جنوبی است. او در 19 فوریه 1908 در کیمبرلی آفریقای جنوبی به دنیا آمد. پدر او، ساموئل هریس، یکی از مدافع شهر کیمبرلی هنگام محاصره جنگ بوئر بود.  هریس فلسفه را در دانشگاه رودس افریقای جنوبی تا مقطع فوق‌لیسانس ادامه داد و دکترایش را از دانشگاه آکسفورد دریافت کرد.
یکی از کارهای او بر گسترش توضیح سیستماتیک و  منطقی، عقلانیت، متافیزیک، و معرفت‌شناسی مطلق در مفهوم کنونی «جهان» تمرکز دارد.
او در سال‌های 1960-1959 در دانشگاه ادینبورگ اسکاتلند به تدریس منطق و متافیزیک مشغول بود. هریس در سال‌های بعد به‌عنوان پروفسور به تدریس فلسفه، منطق و فلسفه معاصر در دانشگاه‌های مختلفی همچون کانزاس، نورث‌وسترن، اموری، بوستون پرداخت.
او در 1969 به ریاست انجمن متافیزیک امریکا و در سال‌های 1977 و 1978 به ریاست انجمن هگل امریکا منصوب شد. و در 21 ژوئن 2009 در سن 101 سالگی دار فانی را وداع گفت.

 
 

سیدمصطفی شهرآیینی به سال ۱۳۵۱ در سبزوار زاده شد. تحصیلات دانشگاهی‌اش را در سال ۱۳۷۰ با ورود به دانشگاه تهران در رشته‌ی فلسفه آغاز کرد و در سال ۱۳۸۷ با اخذ مدرک دکتری در رشته‌ی فلسفه از همان دانشگاه فارغ‌التحصیل شد.
او مترجم آثار فلسفی و عضو هیأت علمی گروه فلسفه دانشگاه تبریز است. ترجمه آثاری چون «دکارت» نوشته جان کاتینگهم، جلد چهار «تاریخ فلسفه» راتلج، «طرح اجمالی فلسفه اسپینوزا» نوشته ارول هریس، «در جست‌وجوی امر قدسی» گفت و گوهای رامین جهانبگلو با سید حسین نصر، بخشی از کارنامه علمی شهرآیینی در بخش ترجمه است. از تألیفات او نیز می‌توان به «تأملاتی در باب تأملات دکارت» و چندین مقاله در حوزه‌های مختلف فلسفه غرب و فلسفه اسلامی اشاره کرد.