جلاد

جلاد

ناشر: فرهنگ آرش
کد کتاب: out
موجودی: موجود نمی باشد
9,000 تومان
نویسنده: پرلاگر کویست گروه سنی: بزرگسال
مترجم: اردوان صدقی آزاد نوبت چاپ: اول- 1393
شابک: 8-89-9299-964-978 مشخصات:120ص، قطع رقعی، جلد نرم
 
برنده جایزه نوبل ادبیات
 
عده‌ی بیشتری از مردم برخاستند و در فاصله‌ی میزها به رقص مشغول شدند و به زودی همه‌ی سالن پُر شد از زنانی، در پیراهن‌هایی به رنگ‌های روشن، که با چشم‌های نیم بسته در کنار مردان و با آهنگی که گروه جاز می‌نواخت می‌رقصیدند.
زنی زیبا، که اندامی چشم گیر داشت، سرش را برگرداند و از بالای شانه‌ی هم رقصش نگاه کرد و گفت: «بَه، نگاه کن... جلّاد هم این جاست. چه جالب!»
نور بر سر مهمان‌ها دامن کشاند و روشنایی سبزِ مرده‌فامی بر میزها انداخت، و پیشخدمت‌ها عرق‌ریزان در میان همهمه و خنده در رفت و آمد بودند و چوب‌پنبه‌ی نوشیدنی‌ها با صدا از سر بطری‌ها می‌پرید.
تعداد: افزودن به سبد خرید
در کلوب شبانه مردم زیادی بودند که در فضای نیمه روشن، میان آواها و خنده‌ها و صدای به هم خوردن گیلاس‌ها وول می‌خوردند...
 
نویسنده    


پَر لاگرکويست نويسنده برجسته سوئدي در 1891 در شهر کخا متولد شد. والدين و اجدادش همگي گرايش عميقي به زُهد و پارسايي داشته و ايمان خدشهناپذير و سادهي خود به مذهبِ لوتري را برايش به ارث گذاشتند. فضاي زندگي خانوادهي لاگرکويست فضايي غيرادبي بود، بعدها پَر در يکي از يادداشتهاي خود اعتراف ميکند که از زندگي در آن فضاي غيرادبي بسيار خوشحال است.
او در دانشگاه اوپسالا، دوسالي هنر و ادبيات خواند. امّا بدون گرفتن مدرک، درس و دانشگاه را نيمه کاره رها کرد.
به تعبير پروفسور شل اسپمارک، آثار لاگرکويست تعمقِ درخشاني دربارهي مسائل دشوار عالَم وجود و تجسّس مداومي دربارهي معيارهاي زندگي و قدرت خير و شر بوده و جدال خير و شر از دوران جواني تا آخرين روزهاي زندگيِ پرلاگرکويست عمدهترين دغدغهي ذهني او محسوب ميشود. از نظر او خير، مسألهي دشواري نيست، تنها دشواري، دست يافتن به آن است. آنچه دشوار است «قدرت ِشر» است. شري که نيرويي پايدار دارد. نيرويي در وجود آدمي تا ابديّت.
پرلاگرکويست پس از انتشار رمان جلّاد در سال 1940، به عضويت آکادمي سلطنتي سوئد انتخاب شده و در 1951 به دريافت جايزهي نوبل مفتخر شد.
اين نويسندهي توانا و فرهيخته در 1974 زندگي را بدرود گفت و به جمع جاودانگانِ ادبيات پيوست.