روح هند

روح هند

ناشر: نی
کد کتاب: stock
موجودی: موجود نمی باشد
14,000 تومان
نویسنده: رامین جهانبگلو گروه سنی: بزرگسال
مترجم: حسین فراستخواه ـ زهرا قیاسی نوبت چاپ: اول - 1389
شابک: 5-45-1851-964-978 مشخصات:192ص، قطع رقعی، جلد نرم
 
یک ملت یا قوم، هنگامی با نهایت توان خود زندگی و آفرینش می‌کند که ایمانی ابدی در خویش و ادراکی زیباشناختی و اخلاقی از حیات فرهنگی‌اش استوار باشد؛ یعنی زمانی که آن ملت تنها برای زنده مانده جهد نمی‌کند، بلکه به دلیل آنچه در نظرش بزرگ است می‌زید و با توفیق فزاینده‌اش در فعلیت‌بخشی به اصول و غنابخشی به ارزش‌ها خرسند می‌شود...
 
تمدن نمی‌تواند صرافً تمامیت در حال رشد رویدادهایی تعبیر شود که حسب تصادف شکل و شمایلی به خود گرفته‌اند که ما آن را عالی می‌پنداریم. بلکه احتمالاً تجلی نیروی اخلاقی راهنمایی است که ما در جامعه‌مان برای رسیدن کامل به هدف ایجاد کرده‌ایم... تمدن تا زمانی سالم و نیرومند می‌ماند که در کانون خود آرمان خلاقه‌ای داشته باشد که اعضایش را در آهنگ روابط به‌هم پیوند دهد. این یک رابطه زیباست و صرفاً فایده‌گرایانه نیست. زمانی که آرمان خلاقه، که همان دارماست، جای خود را به شهوت سرکش دهد، آنگاه این تمدن به حریقی مهیب از هم می‌پاشد.
تعداد: افزودن به سبد خرید
یک ملت یا قوم، هنگامی با نهایت توان خود زندگی و آفرینش می‌کند که ایمانی ابدی در خویش و ادراکی زیباشناختی و اخلاقی از حیات فرهنگی‌اش استوار باشد...
 
نویسنده   درباره کتاب


رامین جهانبگلو سال 1335 در تهران به دنیا آمد. او فرزند حسین جهانبگلو، پژوهشگر فلسفه، تاریخ و اقتصاد است. جهانبگلو مدرک دکترای خود را از دانشگاه سوربن فرانسه، کشوری که 20 سال از عمر خود را در آنجا گذرانده بود، دریافت کرد. بعدها در سال 1999 مدرک پسادکترای خود را در زمینه مطالعات خاورمیانه از دانشگاه هاروارد کسب نمود. فعالیت‌های آموزشی وی در سال 1993 در انجمن حکمت و فلسفه در تهران آغاز شد. وی در سال‌های اخیر به عنوان محقق انجمن ایران‌شناسی فرانسه در تهران مشغول به کار بوده است. وی استادیار رشته فلسفه سیاسی دانشگاه تورنتو نیز بوده و هم‌اکنون سرپرست گروه اندیشه معاصر در دفتر پژوهش‌های فرهنگی است.
رامین جهانبگلو هم‌اکنون در تورنتو با همسرش آذین معلج، خواهرزاده دکتر حسین نصر، فیلسوف شناخته‌شده ایرانی، زندگی می‌کند و در انجمن فلسفی آگورا به ایرانیان فلسفه آموزش می‌دهد.
 
روح هند اثری تاریخی است که از منظری تازه و با طراوت به نمادهای روشنفکری هند می‌نگرد. نویسنده نهرو و گاندی را شخصیت‌هایی می‌شناسد که پیوسته در تلاشند تا تنوع و تکثر را جا بیندازند. می‌گوید نهرو با تاگور همسوتر است تا با گاندی؛ وینوبا می‌کوشید آرمان‌های گاندی را زنده نگه دارد؛ از سوی دیگر مولانا آزاد و عبدالغفارخان درصدد ترویج این آرمان در حوزه اسلام بودند. ازجمله دستاوردهای مهم جهانبگلو در این کتاب، احیای اعتبار رادا کریشنان، اوروبیندو و کومار اسوامی است. هر سه شخصیت در حیات خود از احترام بسیار برخوردار بودند و اندیشه و قلم آن‌ها نفوذ گسترده داشت. گرچه این شخصیت‌ها به حاشیه رانده شدند، اما بیش از هر کس دیگر بنیان‌گذار اندیشه‌ای بودند که اکنون گفت‌وگوی تمدن‌ها خوانده می‌شود. آن‌ها زمینه‌ای را فراهم کردند که اتحاد در تنوع و تکثر بتواند تحقق یابد. هر سه شخصیت بر فرهنگ تأکید داشتند: رادا کریشنان به تقریب مذاهب، اوروبیندو به اتحاد سیاسی در جهان و کوماراسوامی بر اصول اخلاقی که برانگیزاننده زندگی است. مقصود هر سه یکی بود: زیستن در زادگاه و در جهان بدون اصطکاک میان آن دو.
 
روح هند را اولین‌بار انتشارات پنگوئن در سال 2008 در هند منتشر کرد که با استقبال قابل توجهی مواجه شد. کتاب مشتمل است بر سیزده گفتار درباره شخصیت‌های برجسته هندی که هریک مساهمتی در تکوین هند امروز کرده‌اند. برخی از آنها در ایران خیلی بیشتر از برخی دیگرشان شناخته شده‌اند؛ مانند گاندی، تاگور، نهرو، ابوالکلام آزاد. برخی نیز بین گروه خاصی از خوانندگان بیش‌تر معروف‌اند: مانند راداکریشنان (در بین خوانندگان فلسفه شرق) و کوماراسومی (بین خوانندگان فلسفه هنر). و برخی نیز چندان مطرح نشده‌اند مانند وینوبا و اوروبیندو.