سکولاریسم و دموکراسی اسلامی در ترکیه

سکولاریسم و دموکراسی اسلامی در ترکیه

ناشر: نی
کد کتاب: out
موجودی: موجود نمی باشد
27,000 تومان
نویسنده: م. هاکان یاووز گروه سنی: بزرگسال
مترجم: احمد عزیزی نوبت چاپ: سوم - 1394
شابک: 2-62-1851-964-978 مشخصات:470ص، قطع رقعی، جلد نرم
 
دو ویژگی حزب عدالت و توسعه را از سایر احزاب ترکیه متمایز می‌سازد. این حزب بیش از عقیدتی بودن، حزب خدمات اجتماعی است؛ دربرابر حکومت و جهان بیرونی فوق‌العاده احساس ناامنی می‌کند؛ و از راه آزادسازی جامعه ترکیه از قید ایدئولوژی حکومتی و رفع موانع موجود در برابر ابتکارات فردی، در پی غلبه بر این احساس است. به این ترتیب می‌توان آن را به لحاظ اقتصادی در طیف لیبرال و طرفدار بازار قرار داد. حزب در چنین قالبی، طرح سیاسی خاصی برای ایجاد تحول اجتماعی ندارد و اسلام را در حد مجموعه‌ای از «ارزش‌های حیاتی برای ملت» فروکاسته و فهم آن از حکومت را، بیش از حکومت قانون، دموکراسی اکثریت سالار شکل داده است.
تعداد: افزودن به سبد خرید
دو ویژگی حزب عدالت و توسعه را از سایر احزاب ترکیه متمایز می‌سازد. این حزب بیش از عقیدتی بودن، حزب خدمات اجتماعی است...
 
نویسنده   درباره کتاب


م. هاکان یاووز، استاد بخش علوم سیاسی و مرکز مطالعات خاورمیانه دانشگاه یوتا در آمریکا است و هم‌اکنون مشغول کار بر پروژه‌هایی با مضمون شبکه اسلام فراملی در آسیای مرکزی و ترکیه؛ نقش اسلام در ساختار کشور و ناسیونالیسم؛ اخلاق پاکسازی و نسل‌کشی؛ و مدیریت کشمش اخلاق ـ مذهب است. او تحصیلات اولیه خود را در آنکارا به پایان برد و سپس مدرک فوق‌لیسانس و دکترایش را در سال 1998 در رشته علوم سیاسی از دانشگاه ویسکونسین ـ مدیسون دریافت کرد.  کتاب‌های «ظهور ترکیه نوین: دموکراسی و حزب عدالت و توسعه (2006) و هویت سیاسی اسلامی در ترکیه (2005) از جمله آثار او است.
 
حزب اسلام‌گرای عدالت و توسعه در سال 2002 در ترکیه به قدرت رسید. این حزب از آن زمان، با فاصله گرفتن از یک موضع سخت عقیدتی، به رهیافتی محافظه‌کارتر و گرایشی دموکرات‌تر گراییده است. م. هاکان یاووز، اندیشمند برجسته ترک با نقد و بررسی این دو سودایی حزب عدالت و توسعه، به چگونگی رویکرد حزبی سیاسی و پای‌بند به ایدئولوژی عمیقاً دینی، به تساهل و دموکراسی، و نیز پرسش بنیادین امکان تعدیل رفتار و عقیده گروه‌های تندرو اسلامی در فرایندی لاجرم تعاملی با یک نظام سیاسی قانون‌محور و رقابتی می‌پردازد.
چیرگی واقعیات سیاسی بر عقاید و اصول جزی و تحلیلی که نویسنده از خیزش و تکامل حزب عدالت و توسعه و پیروزی آن در انتخابات سال 2007 ارائه می‌هد، کم و بیش در سایر کشورهای مسلمان مواجه به چالش‌های مشابه و قابل عبور است. کتاب، با پرداختن به مسائلی اساسی، از جمله مشارکت سیاسی، اقتصاد، امنیت داخلی، مسئله کردها و تلاش ترکیه برای پیوستن به اتحادیه اروپایی، پژوهشی استادانه از سیاست‌ورزی مدرن ترک ـ اسلامی ارائه می‌دهد، که می‌تواند مورد استفاده طیف گسترده‌ای از خوانندگان ـ دانشجویان، کارشناسان و سیاست‌گذاران ــ قرار گیرد.