اساطیر یونان

اساطیر یونان

ناشر: مکتوب
کد کتاب: check
موجودی: در انبار
38,000 تومان
نویسنده: فلیکس ژیران گروه سنی: بزرگسال
مترجم: ابوالقاسم اسماعیل‌پور نوبت چاپ: اول - 1394
شابک: 1-0-94408-600-978 مشخصات: 248 ص، قطع رقعی، جلد سخت، مصور،
                  سیاه و سفید
 
پرومته‌ی زیرک به جزیره‌ی لمنوس گریخت که در آن‌جا، هفائیستوس کوره‌های آهنگری داشت. پرومته بارقه‌ای از آتش مقدس را ربود و در دودکشی پنهان کرد و آن را برای آدمیان برد. از روایت دیگر این داستان برمی‌آید که وی مشعل خویش را در گردونه‌ی خورشید برافروخت.
زئوس که از این دزدی خشمناک شده بود، آدمیان را به فلاکتی نو درانداخت. به هفائیستوس فرمان داد تا گل رُس و آب را درهم آمیزد و پیکری نقش زند، نیروی حیات در آن بدمد و آوایی انسانی بدو ببخشد؛ باکره‌ای نقش زند که زیبایی خیره‌کننده‌اش همتای ایزدبانوان نامیرا باشد و او را پاندورا نامید...
 
تعداد: افزودن به سبد خرید
ظاهراً شمار ایزبانوانی که دربرابر ایزدی با این همه صفات شایسته، همچون جوانی، برومندی و جذابیت بتوانند
تسلیم نشوند، بسیار اندک است. به راستی ماجراهای عاشقانه آپولن بس متعدد است؛ با این حال، تنها شماری
چند از این ماجراها فرجامی خوش نداشت...

 
نویسنده   مترجم

فلیکس ژیران در 1879 در فرانسه به دنیا آمد. او استاد دانشگاه و نویسنده کتاب‌‌های اساطیری بی‌شماری است که شهرتش را  مدیون کتاب اساطیر عمومی است که برای اولین بار در 1937 چاپ شد. وی همچنین بنیانگذار مجموعه «کلاسیک‌های لاروس» است.

درباره کتاب
آشنایی با اساطیر جهان، به ویژه اساطیر یونان، برای علاقه‌مندان هنر و ادبیات ضروری است زیرا اسطوره‌های یونانی بخش بزرگی از آثار هنری و ادبی جهان غرب را عمیقاً تحت تاثیر قرار داده‌اند، به‌طوری که خواندن آثار داستانی، نمایشنامه‌ها و شعر باختر زمین از عصر کلاسیک تا دوره‌ی معاصر مستلزم آشنایی با اسطوره‌های یونانی است. اساطیر یونان بخشی از مجموعه‌ی اسطوره‌های مصور جهان، چاپ انتشارات لاروس است که دربرگیرنده‌ی روایات اسطوره‌ای درباره‌ی ایزدان، ایزدبانوان، قهرمانان اساطیری و موجودات شگفت‌آور و ماوراء طبیعی است. خواننده با خواندن این کتاب با شخصیت‌هایی چون زئوس، هرا، آفرودیت، آپولون، آشیل، دیونیزوس و دیگر چهره‌ها آشنا می‌شود. از این گذشته، تحیلی از اسطوره‌های یونانی نیز به دست داده شده و تاثیر این اسطوره‌ها و جای پایشان در فرهنگ بشری، به ویژه شاهکارهای ادبی هنری مورد نقد و بررسی قرار گرفته است. حدود 100 تصویر از جنبه‌های گوناگون اسطوره‌ها زینت‌بخش کتاب است که خواننده را به‌طور عینی با اساطیر یونان آشنا می‌کند.
 
ابوالقاسم اسماعیل‌پور در 16 شهریور 1333  در بابل به دنیا آمد. او در سال ۱۳۷۰ موفق به اخذ درجه دکترای فرهنگ و زبان‌های باستانی از دانشگاه تهران شدو تالیفات و ترجمه‌های گوناگونی درباره اسطوره‌شناسی و ادبیات پیش از اسلام دارد. وی در سال‌های اخیر تحقیقات گسترده‌ای درباره آیین، ادبیات و هنر مانوی انجام داده است.