-5% مفاهیم بنیادین در برنامه‌ریزی استراتژیک منابع انسانی

مفاهیم بنیادین در برنامه‌ریزی استراتژیک منابع انسانی

ناشر: چاپ و نشر بازرگانی
کد کتاب: B-98-1-1
موجودی: در انبار
20,000 تومان 19,000 تومان
 
گروه سنی: بزرگسال
نویسندگان: دکتر جهانشاه چرختاب مقدم، دکتر نیما شجاعی
                 دکتر سعید دهقان، محمود فخیم ابوالفتحی
نوبت چاپ: اول - 1397
شابک: 2-641-468-600-978
مشخصات: 154صفحه، قطع وزیری
, کاغذ تحریر

در وضعیت رقابتی موجود با توجه به تغییرات پی در پی و نوآوری‌های مداوم در سازمان‌های استعدادمحور، دیگر منابع مالی و تکنولوژیک تنها مزیت سازمان‌ها به شمار نمی‌روند. بلکه اعتقاد بر این است که منابع انسانی، مهمترین مزیت رقابتی و سرمایه سازمانی است و به همین دلیل در سازمان‌های استعدادمحور، بر نقش ارزشمند استعدادها در سازمان تاکید شده و مدیریت مطلوب آنها بسیار مهم و حساس تلقی می‌شود.
گسترش فعالیت‌ها و وظایف مدیران در قلمرو مدیریت منابع انسانی و تعامل مستمر بین این فعالیت‌ها و لزوم طرح‌ریزی‌های هماهنگ در جذب، بهسازی، نگهداری و کاربرد مؤثر منابع انسانی به‌عنوان مهم‌ترین منبع استراتژیک هر سازمان، ایجاد سیستم اطلاعات متناسب با آن و به روز نگه‌داشتن اطلاعات این سیستم را در سازمان‌های بزرگ ضروری ساخته است. بسیاری از سازمان‌ها به تحقیقات و تلاش‌‌های متعددی در این زمینه پرداخته‌اند ولی همه آن‌ها موفق نبوده و برخی موفقیت‌های چشمگیری داشته‌اند. با بررسی سازمان‌های موفق در ایجاد، حفظ و ارتقاء مزیت‌های رقابتی، و اثربخشی بیشتر فعالیت‌های مدیریت منابع انسانی، مفاهیم بنیادین کلیدی را که در این موفقیت‌ها نقش چشم‌گیری داشته و در برنامه‌ریزی و اجرای برنامه‌های راهبردی منابع انسانی به آنها توجه شده است و در قالب این کتاب در هشت فصل به آن‌ها پرداخته می‌شود.
تعداد: افزودن به سبد خرید
مدیریت دانش، رسیدن به اهداف سازمانی از طریق ایجاد انگیزه در کارگران دانش و ایجاد تسهیلات برای آن‌ها با توجه به استراتژی شرکت است...

سخن مؤلف
برنامه‌ریزی یکی از وظایف اصلی و مهم در بحث مدیریت صحیح و یکی از فعالیت‌های پیچیده مدیریتی است. فرآیندی است که تعیین می‌کند سازمان به آنجایی که می خواهد برسد، چگونه برسد. در برنامه‌ریزی، مدیران آینده را می نگرند، اهداف سازمان را مشخص می‌کنند و استراتژی ها را به منظور نیل به اینگونه اهداف بسط می‌دهند. وسعت و پیچیدگی برنامه‌ریزی بستگی به پیچیدگی و کثرت اهداف دارد. اساس برنامه‌ریزی، بر آگاهی از فرصت‌ها و تهدیدهای آتی و چگونگی استفاده از آنها و مبارزه با تهدیدها قرار دارد. هرچند برنامه‌ریزی تضمینی برای موفقیت و دستیابی به اهداف سازمان نیست، ولی شواهد زیادی وجود دارد که سازمان‌های موفق که برنامه‌ریزی رسمی و مدونی در زمینه منابع انسانی داشته‌اند و در این برنامه‌ریزی توجهات خاصی به یکپارچگی و هم‌افزایی با سایر مفاهیم بنیادین راهبردی اثرگذار در کسب و ارتقاء مزیت رقابتی دارند، نسبت به دیگر سازمان ها در دوره‌ی زمانی معلوم بهتر برنامه‌های خود را به اجرا در‌می‌آورند.