-10% مکس ویندو

مکس ویندو

ناشر: چاپ و نشر بازرگانی
کد کتاب: e-15
موجودی: در انبار
19,000 تومان 17,100 تومان
نویسنده: مهرداد جمال ارونقی گروه سنی: بزرگسال
شابک: 4-577-468-964-978 نوبت چاپ: اول- 1396
مشخصات: قطع وزیری، جلد شمیز، 120 صفحه  
 

مسائل حقوقی مرتبط به پنجره واحد الکترونیکی: راهنمای ظرفیت‌سازی

کشورهای توسعه‌یافته و درحال‌توسعه به‌طور یکسان و فزاینده‌ای نظام‌ غیرکاغذی را توسعه داده‌اند که اغلب به‌عنوان بخشی از ابتکارات متنوع دولت الکترونیک و یا در راستای رقابت‌پذیری تجاری محسوب می‌شود. نظام‌های گمرکی رایانه‌ای یا اتوماتیک نیز امروزه تقریباً در تمام کشورها استفاده می‌شوند و بسیاری از اقتصادهای کم‌تر توسعه‌یافته و محصور در خشکی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. حتی برخی دولت‌ها از این محدوده فراتر رفته‌اند زیرا می‌دانند جایگزینی صِرف برخی اسناد کاغذی با اسناد الکترونیکی در تراکنش‌های تجاری برای کسب منابع دلخواه و مدنظر کافی نیست. بنابراین، در زمینه توسعه پنجره واحد الکترونیکی فعالانه کار کرده تا برنامه کاری ملی منحصربه‌فردی تدارک ببینند که از طریق آن، تمام اطلاعات تراکنش تجاری توسط تجار یا مراجع نظارتی قابل مبادله شود. همچنین، ضرورت دارد ساز و کار حقوقی تضمین‌کننده‌ای نیز برای این امر تعبیه شود.
این کتاب که توسط «شبکه متخصصات سازمان ملل متحد در زمینه تجارت غیرکاغذی در منطقه آسیا و اقیانوسه» با موضوع مسائل حقوقی پنجره واحد الکترونیکی تهیه شده است، افزونه‌ای قابل توجه بر مجموعه راهنماها و ابزارهای موجود شبکه متخصصات ملل متحد بوده که اساساً بر جنبه‌های فنی توسعه پنجره واحد تمرکز دارد و از آن جمله می‌توان به راهنمای تحلیل فرآیند کسب و کار جهت ساده‌سازی روند تجاری، راهنمای یکپارچه‌سازی فرم‌های تجاری و راهنمای هماهنگ‌سازی و الگوسازی داده‌ها برای محیط پنجره واحد اشاره کرد.

​برخی رئوس این کتاب عبارتند از:
  • پنجره واحد برای تسهیل تجارت
  • نقطه تلاقی حقوق و فناوری در محیط پنجره
  • پنجره واحد به‌عنوان ابزاری برای دولت الکترونیک: چالش‌های حقوقی
  • ملاحظات سازمانی برای شناسایی خلاءهای قانونی
  • تجزیه و تحلیل خلأهای قانونی
  • مؤلفه‌های حقوقی ضروری برای ایجاد یک پنجره واحد ملی
  • مسائل کیفیت، حفاظت و نگهداری داده‌ها و دسترسی به آن‌ها
  • مطالعات موردی (کره، سنگاپور، جمهوری خلق لائوس، ویتنام)
  • اصطلاح‌شناسی
تعداد: افزودن به سبد خرید
ضرورت ایجاد یک زیرساخت حقوقی تضمین‌کننده به‌عنوان مؤلفه‌ای حیاتی جهت موفقیت تسهیلات پنجره واحد در سطح ملی و حتی‌المقدور به‌عنوان مبنایی برای رویکرد هماهنگ در سطوح منطقه‌ای و بین‌المللی جلوه‌گر شده است...

نویسندهمهرداد جمال ارونقى (مکس) دریکى از سردترین روزهاى آخرین فصل سال و در یکى از سردترین شهرهاى کشور چشم به جهان گشود. وی پس از اتمام تحصیلات متوسطه، برای ادامه تحصیل به پایتخت مهاجرت کرد و با رتبه ممتاز، موفق به اخذ  لیسانس در رشته امور گمرکى گردید. سپس، به‌دلیل عدم وجود مقاطع تحصیلی بالاتر در این رشته، تصمیم گرفت برای به کاربستن کاربردى و عملى آموخته‌هایش، از سال 1379 در گمرک شهیدرجایی بندرعباس (بزرگ‌ترین گمرک کشور) به‌کار مشغول شد و دیری نپایید به‌عنوان جانشین معاون فنی آن گمرک، سرگرم پرداختن به امور محوله شده و با جدیت تمام در این زمینه کوشید، به‌نحوى‌که از اولین سال‌هاى حضورش در گمرک شهید رجایی، برای شرکت در اجلاس فنی سازمان جهانى گمرک، به بروکسل اعزام شد. وی بارها به‌عنوان کارمند نمونه و برگزیده استانى و کشورى موفق به کسب جوایز و تقدیرنامه‌هاى متعددى از مسئولان کشورى و لشکرى شده است.
ارونقی در کنار کار در گمرک، به تدریس در دانشگاه مشغول بوده و خود نیز مجدداً تحصیل را __ این‌بار در رشته حقوق __ آغاز کرد و پس از کسب رتبه برتر در مقطع لیسانس، با معدل ٢٠ مقطع کارشناسی ارشد خود را پشت سر گذاشته و هم‌اکنون به‌عنوان کاندیداى مقطع دکترا  با رتبه ممتاز ، در انتظار دفاع از رساله خود در این مقطع است.
نامبرده در رسته شغلی خود، ظرف چند سال فعالیت مداوم در گمرک شهید رجایى، پله‌هاى ترقى را پیموده و به عنوان جوان‌ترین مدیرکل بزرگ‌ترین و مهم‌ترین گمرک کشور برگزیده شد.  او بعدها، با توجه به حذف پست سازمانى‌اش ، از گمرک استعفا داده و از این سازمان فاصله گرفته و موسسه‌ای حقوقى تأسیس کرد تا بتواند با تلفیق حقوق و تجارت، در این زمینه فعالیت کند . فعالان اقتصادى ، صاحبان کالا و ترخیص کاران گمرک از ایشان به‌عنوان فردی تکنیکال و فنى یاد مى‌کنند که تسلط بی‌حد و حصرش به طبقه‌بندى کالاهای گمرکی، یکى از وجوه تمایز وى با دیگران است. از این‌رو، اصلى‌ترین اثر وى «مکث در مکس» نام دارد که درباره طبقه‌بندى کالاهای گمرکی به رشته تحریر درآمده است .
«مکس پدیا» یکى دیگر از آثار وى به‌شمار مى رود که به تشریفات گمرکى اختصاص دارد. این کتاب ظرف یک ماه به چاپ سوم رسید و به‌دلیل بدیع بودن نامش (مکس) ، از وى به نام مستعار «مکس» یاد مى‌شود. از دیگر آثار وى مى‌توان به «مکس ویندو»، «مکس لا»، «مالیه عمومى»، «گزارشی از جنوب» و .... اشاره کرد.
ارونقی در سال‌های اخیر به تدریس دروس امور گمرکى برای داوطلبان آزمون کارگزارى گمرکى (حق‌العمل‌کارى) مشغول است و کمتر داوطلبی است که در دوره‌هاى آموزشى‌اش شرکت کرده و در آزمون پذیرفته نشده باشد. به همین جهت، اکثر کارگزاران گمرکى دو دوره اخیر، موفقیت خود را مرهون تدریس و برنامه‌ریزى دقیق وى مى‌دانند.
وى علاقه وافرى به سفر دارد تا جایى که به بسیارى از کشورهای آسیایی، اروپایی و افریقایی سفر کرده و لحظات حضورش را در این کشورها ثبت کرده است.
Email: max.inmax@yahoo.com
Insta: mehrdad_arvanaghi