پیکره عمومی دانش

پیکره عمومی دانش

ناشر: چاپ و نشر بازرگانی
کد کتاب: Ec-baz-960711
موجودی: در انبار
35,000 تومان
نویسنده: مهدی فتح‌اله ـ بهرام ناجدی  گروه سنی: بزرگسال
شابک: 2-331-468-964-978 نوبت چاپ: سوم- 1395
مشخصات: قطع وزیری، جلد شمیز، 318صفحه  
 

(مدیریت  فرآیندهای کسب وکار BPM CBOK)

کتاب برگزیده سال

 
در عصر حاضر که با جهانی شدن مترادف است، گذار اقتصادی با عناوینی؛ مانند «جهان فراصنعتی»، «جامعه اطلاعاتی»، «اقتصاد نوآوری»، «اقتصاد دانش»، «اقتصاد شبکه‌ای»، «اقتصاد دیجیتالی»، «اقتصاد بی‌وزن»، «اقتصاد الکترونیکی» و سرانجام «اقتصاد مجازی» خوانده شده است، شرایط و ویژگی‌های مدیریت در کسب‌وکارهای کنونی سبب شده است که پارادایم توسعه نیز تغییر کند. تسهیل جریا‌ن‌های بین‌المللی مواد، سرمایه، نیروی کار ماهر، فناوری و آزادسازی بازارها سبب شده است که فرآیندمداری به‌عنوان یکی از عوامل کلیدی کسب‌وکارهای مدرن درآید. در اقتصاد و تجارت نوین که از ارکان آن، انقلاب فناوری ارتباطات و اطلاعات است، ساختارهای وظیفه‌ای کم‌رنگ شده و جابه‌جایی عوامل تولید، کالاها و خدمات و در یک کلام، تولید و تجارت، با هدف کسب رضایت حداکثری مشتریان و مخاطبین در یک بستر فرآیندی و زنجیره‌ای از اقدامات ارزش‌آفرین ساماندهی می‌گردد. لذا می‌توان گفت شرکت‌ها و سازمان‌های امروزی، باید برای کسب مزیت در اندیشه تغییر الگوهای مدیریتی کسب‌وکارهای خود باشند، شیوه مدیریت بر مجموعه‌ای از حوزه‌های وظیفه‌ای در شرایط کنونی دیگر پاسخگوی پیچیدگی‌های مدیریت و تجارت در بازارها نیست، لذا کسب‌وکارهای پیشرو باید به مدیریت بر فرآیندهایی اساسی خودکه بر تولید محصولات و ارایه خدماتشان به مشتریان تاثیر می‌گذارد، روی آورند.
برای این منظور فرآیند‌گرایی در کسب‌وکارها به‌عنوان عامل کلیدی ایجاد جریان پایدار ارزش، آن هم در اقتصاد‌های پیشرفته مورد تاکید قرار گرفته است؛ لذا سازمان‌های مدرن باید بتوانند با اتخاذ راهبردهای فرآیندگرا، زیربنای لازم را برای یکپارچگی و توسعه و تعالی و رقابت‌پذیری کسب وکارهای خود فراهم آورند. این الگوی مدرن مدیریتی، راهبرد اجتناب‌ناپذیری است که باید هرچه سریع‌تر توسط بنگاه‌ها و سازمان‌های کشورمان نیز به‌کار گرفته شده و نهادینه گردد. چرا که در غیر این‌صورت به سرعت مزیت‌های خود را برای دوام و بقا در اقتصاد و تولید و تجارت جهانی از دست خواهند داد؛ بنابراین جهت تسهیل در امر مدیریت فرآیندهای کسب‌وکار در سطوح مختلف حاکمیتی و اجرایی کشور ضروری است فرآیندهای اصلی و پشتیبان خلق و توسعه مزیت رقابتی، به نحوی نظام یافته مورد شناسایی و تحلیل قرار گرفته و مبنای طراحی و برنامه‌ریزی متولیان امر در سطوح مختلف قرار گیرد.
این کتاب، ضمن تبیین مبانی و اصول مدیریت فرآیندهای کسب‌وکار، چارچوبی مرجع و الگویی استاندارد برای این منظور ارائه داده و زمینه برنامه‌ریزی و اجرای اصولی طرح‌های مدیریت فرآیندهای کسب‌وکار توسط بنگاه‌ها و سازمان‌های مختلف فراهم ساخته و در فصول مختلف آن با عنایت به چرخه مدیریت فرآیندهای کسب‌وکار، راهبردها، ابزارها و تکنیک‌های مختلف برمبنای اصول علمی و تجربی ارائه می‌شود.
کتاب پیکره عمومی دانش در 10 فصل ضمن معرفی اصول پایه و مفاهیم بنیادین پیکره عمومی دانش مدیریت فرآیندهای کسب‌وکار، برخی اصول و مبانی کاربردی از جمله یکپارچگی فرآیندها، بلوغ فرآیندها و... نیز در فصول تکمیلی و مستقل از متن اصلی کتاب بر مبنای تجربیات مترجمین مورد اشاره قرار گرفته تا مجموعه کاملی از موضوع مدیریت فرآیندهای کسب‌وکار در اختیار علاقمندان قرار داده شوند؛
این کتاب هم برای دانشگاهیان و علاقمندان به اصول علمی مدیریت فرآیندهای کسب‌وکار و هم برای مدیران و متولیان کسب‌وکارهای مختلف و به ویژه مدیران طرح‌ها و پروژه‌های فرآیندی کشورمان مفید است.
تعداد: افزودن به سبد خرید