مکث در مکس

مکث در مکس

ناشر: چاپ و نشر بازرگانی
کد کتاب: stock
موجودی: موجود نمی باشد
37,000 تومان
نویسنده: مهرداد جمال ارونقی گروه سنی: بزرگسال
شابک: 4-548-468-964-978 نوبت چاپ: چهارم - 1398
مشخصات: قطع وزیری، جلد شمیز، 275 صفحه  
 
کتاب حاضر برای آشنائی با «سیستم هماهنگ شدۀ توصیف و کد‌گذاری کالا» که به اختصار «سیستم هماهنگ شده » نام دارد تألیف شده است. این متون در یازده فصل منشاء سیستم را بیان و یک توصیف مفصّل از سیستم هماهنگ شده و ترتیب و اجرا آن را ارائه و نشریات مکمل سیستم، همچنین قسمت‌ها، فصل‌ها، شماره‌ها، یادداشت‌ها وقواعد عمومی تفسیری برای طبقه‌بندی کالا، و نیز نحوۀ طبقه‌بندی اجزاء و قطعات را تشریح می‌کند.
همچنین در بردارندۀ ترجمۀ اصلاحات نمانکلاتور سیستم هماهنگ شده براساس توصیۀ مورخ 26 ژوئن 2004 شورای همکاری گمرکی، قابل اجرا از اول ژانویۀ 2007 می‌باشد که نهایت سعی و اهتمام لازم بکار رفته تا ترجمه‌ای صحیح، روان و وفادار به اصل نوشته خدمت خوانندگان عزیز ارائه شده و ترجمۀ این اصلاحات مطابق متن اصلی نمانکلاتور و انشاء موجود آن صورت گرفته باشد.
دو فصل آخر کتاب به سوالات و تست‌های کاربردی طبقه‌بندی در سیستم هماهنگ شده به همراه پاسخ‌های تشریحی آن‌ها همراه با تصاویر رنگی و توضیحات مربوطه و مطالب تکمیلی دیگر اختصاص دارد.
باتوجه به تحولات سریع در نحوۀ اجرای مقررات تجارت و نیز کنترل‌های گمرکی، سعی شده است از آخرین متون ومواردی که تا حدودی جنبۀ ثابت دارند استفاده شود.
به عبارت دیگر، این کتاب تقریباً هر آن چیزی را که هر کس بخواهد دربارۀ سیستم هماهنگ شده بداند در بر دارد.

این کتاب مسلماً در ارتقاء دانش شغلی دست‌اندرکاران واردات و صادرات مؤثر خواهد بود. گرچه فصول مربوط به درج عناوین قسمت‌ها و فصول و یادداشت‌هایشان تا حدودی طولانی است، اما برای کسانی که به هنگام مطالعه، اصل نمانکلاتور را در دست ندارند، مفید خواهد بود. از مزیت‌های این کتاب، می‌توان به توصیف برخی از کالاها به‌همراه اسلاید و عکس‌های مربوطه و مشخص کردن کد سیستم هماهنگ شدۀ آن‌ها اشاره کرد

برخی رئوس این کتاب عبارتند از:
1. آشنایی با نمانکلاتور سیستم هماهنگ‌شده
2. نشریات مکمل و بانک اطلاعاتی؛ طبقه‌بندی کالا و روند اصلاحات نمانکلاتور و نشریات مکمل
3. تشریح و توصیف سیستم هماهنگ‌شده
4. قسمت‌های سیستم هماهنگ‌شده
5. فصل‌های سیستم هماهنگ شده
6. شماره‌های اصلی و فرعی سیستم هماهنگ شده
7. یادداشت‌های قسمت و فصل
8. قواعد عمومی تفسیری برای طبقه‌بندی کالا در سیستم هماهنگ‌شده
9. نحوۀ طبقه‌بندی «اجزاء و قطعات» و «ملزومات»در سیستم هماهنگ‌شده
10. توضیحاتی درباره کنوانسیون سیستم هماهنگ شده
11. کدهای "طبقه‌بندی" و کدهای "شناسائی"
تعداد: افزودن به سبد خرید
نمانکلاتور سیستم هماهنگ شده دایرة‌المعارفی است که تقریباً اسامی تمام کالاهای مورد مبادله در تجارت بین‌المللی و فنون روز دنیا در آن گنجانیده شده است...

نویسندهمهرداد جمال ارونقى (مکس) دریکى از سردترین روزهاى آخرین فصل سال و در یکى از سردترین شهرهاى کشور چشم به جهان گشود. وی پس از اتمام تحصیلات متوسطه، برای ادامه تحصیل به پایتخت مهاجرت کرد و با رتبه ممتاز، موفق به اخذ  لیسانس در رشته امور گمرکى گردید. سپس، به‌دلیل عدم وجود مقاطع تحصیلی بالاتر در این رشته، تصمیم گرفت برای به کاربستن کاربردى و عملى آموخته‌هایش، از سال 1379 در گمرک شهیدرجایی بندرعباس (بزرگ‌ترین گمرک کشور) به‌کار مشغول شد و دیری نپایید به‌عنوان جانشین معاون فنی آن گمرک، سرگرم پرداختن به امور محوله شده و با جدیت تمام در این زمینه کوشید، به‌نحوى‌که از اولین سال‌هاى حضورش در گمرک شهید رجایی، برای شرکت در اجلاس فنی سازمان جهانى گمرک، به بروکسل اعزام شد. وی بارها به‌عنوان کارمند نمونه و برگزیده استانى و کشورى موفق به کسب جوایز و تقدیرنامه‌هاى متعددى از مسئولان کشورى و لشکرى شده است.
ارونقی در کنار کار در گمرک، به تدریس در دانشگاه مشغول بوده و خود نیز مجدداً تحصیل را __ این‌بار در رشته حقوق __ آغاز کرد و پس از کسب رتبه برتر در مقطع لیسانس، با معدل ٢٠ مقطع کارشناسی ارشد خود را پشت سر گذاشته و هم‌اکنون به‌عنوان کاندیداى مقطع دکترا  با رتبه ممتاز ، در انتظار دفاع از رساله خود در این مقطع است.
نامبرده در رسته شغلی خود، ظرف چند سال فعالیت مداوم در گمرک شهید رجایى، پله‌هاى ترقى را پیموده و به عنوان جوان‌ترین مدیرکل بزرگ‌ترین و مهم‌ترین گمرک کشور برگزیده شد.  او بعدها، با توجه به حذف پست سازمانى‌اش ، از گمرک استعفا داده و از این سازمان فاصله گرفته و موسسه‌ای حقوقى تأسیس کرد تا بتواند با تلفیق حقوق و تجارت، در این زمینه فعالیت کند . فعالان اقتصادى ، صاحبان کالا و ترخیص کاران گمرک از ایشان به‌عنوان فردی تکنیکال و فنى یاد مى‌کنند که تسلط بی‌حد و حصرش به طبقه‌بندى کالاهای گمرکی، یکى از وجوه تمایز وى با دیگران است. از این‌رو، اصلى‌ترین اثر وى «مکث در مکس» نام دارد که درباره طبقه‌بندى کالاهای گمرکی به رشته تحریر درآمده است .
«مکس پدیا» یکى دیگر از آثار وى به‌شمار مى رود که به تشریفات گمرکى اختصاص دارد. این کتاب ظرف یک ماه به چاپ سوم رسید و به‌دلیل بدیع بودن نامش (مکس) ، از وى به نام مستعار «مکس» یاد مى‌شود. از دیگر آثار وى مى‌توان به «مکس ویندو»، «مکس لا»، «مالیه عمومى»، «گزارشی از جنوب» و .... اشاره کرد.
ارونقی در سال‌های اخیر به تدریس دروس امور گمرکى برای داوطلبان آزمون کارگزارى گمرکى (حق‌العمل‌کارى) مشغول است و کمتر داوطلبی است که در دوره‌هاى آموزشى‌اش شرکت کرده و در آزمون پذیرفته نشده باشد. به همین جهت، اکثر کارگزاران گمرکى دو دوره اخیر، موفقیت خود را مرهون تدریس و برنامه‌ریزى دقیق وى مى‌دانند.
وى علاقه وافرى به سفر دارد تا جایى که به بسیارى از کشورهای آسیایی، اروپایی و افریقایی سفر کرده و لحظات حضورش را در این کشورها ثبت کرده است.
Email: max.inmax@yahoo.com
Insta: mehrdad_arvanaghi